HAKKIMIZDA

Künefe 17. yüzyılın ortalarından itibaren Urfa ve Hatay bölgesinde yapılmaya başlanan bir tatlı çeşitidir. Bu tatlı zaman içerisinde evrimleşerek bugünkü halini almıştır. Ama ilk günden itibaren değişmeyen en önemli özelliği içerisinde kullanılan yöresel peynir ve sade yağıdır.

Öz Kılavuz Künefe ailesi bu lezzeti daha ileriye taşıyarak tamamen 1.kalite malzemelerle Künefeyi çeşitlendirmiştir. Ürünlerimiz, el dökümü hamurla, nefis urfa tereyağıyla özel yöresel peynirleriyle, kaliteli Antep fıstığıyla, toz şekerle yapılan şerbetiyle sizleri bekliyor.

Kaliteli hammadde ile başlayan serüven….

Kalite, hammaddeden başlar anlayışının benimsendiği işyerimizde; hammaddeden başlayan ve nihai ürünü sizlerin damak zevkine sununcaya kadar süren aşamalar kontrol edilmekte olup tüm ürünlerimiz hem tedarikçilerimiz tarafından hem de tarafımızdan kalite kontrolleri yapılmaktadır.

Kullandığımız malzemeler kendi yörelerine has en kaliteli ürünlerden özenle seçilmekte olup, ürünlerimizde şoklu malzeme kullanmamakla beraber siparişleriniz o anda el dökümü hamurla, nefis Urfa tereyağıyla, yöresel peynirleri ile, kaliteli Antep fıstığıyla ve toz şeker şerbetiyle yapılıp damak zevkinize sunulmaktadır.

Tüm bu aşamaların sonucunda siz değerli misafirlermizin de katkılarıyla, Öz Kılavuz Künefe kalitesi ve lezzeti ortaya çıkmaktadır.